Зв'язатися з нами
EN RU
UA
UAH
WhatsApp
Viber
Skype
Telegram

Категорії водійських прав

Григорій Проценко
Генеральний керівник
15.02.2025

Категорії водійських прав

Водійські права є обов’язковим документом для керування ТЗ і класифікуються за категоріями, виходячи з типу використовуваної техніки. Кожна з них визначає, яким видом транспорту може керувати водій, з урахуванням його ваги, кількості пасажирських місць та призначення. В Україні, як і в більшості інших країн, діють різні категорії прав, що охоплюють легкові авто, мотоцикли, вантажівки, автобуси та спецтранспорт різного призначення. При цьому всі вони практично повністю відповідають вимогам країн ЄС і США, хоча є і деякі відмінності. Важливо лише розуміти, що наявність прав сьогодні зовсім не означає необхідності придбання власного автомобіля, адже доступна за ціною оренда авто в Києві дозволяє з легкістю вирішувати будь-які транспортні питання.

Категорії прав – доступні варіанти та особливості кожного з них

Категорії прав в Україні

Усі категорії водійських прав можна умовно поділити на такі групи:

  • A (з 16 років). Включає мотоцикли, моторолери та скутери з об’ємом мотора від 50 куб. см, призначені для особистого та комерційного використання на громадських дорогах.
  • B (з 18 років). Наявність цієї категорії прав дає можливість керувати легковими ТЗ масою до 3,5 тонн і з кількістю місць, окрім водійського, не більше восьми, завдяки чому оренда авто цієї категорії є найбільш затребуваною серед водіїв.
  • C (з 18 років). Призначена для керування вантажними авто вагою від 3,5 тонн, серед яких як невеликі вантажівки, так і габаритні фури, задіяні для масштабних вантажоперевезень.
  • D (з 21 року). Ця категорія дозволяє керувати автобусами, розрахованими на вісім і більше пасажирів, включаючи громадський транспорт, міжміські та туристичні автобуси.
  • T (з 21 року). Дозволяє працювати з тролейбусами і трамваями, що вимагають особливих навичок керування і знання специфіки роботи електротранспорту в умовах міської інфраструктури.
  • E (вік залежить від базової категорії). Йдеться про додаткову категорію водійського посвідчення, що дозволяє керувати ТЗ із причепами, маса яких перевищує допустимі норми пов’язаної з ними категорії.

Категорія A

Розрахована на керування мотоциклами з силовим контуром від 50 куб. см без обмежень щодо їхньої потужності та ваги. До цієї групи входять як легкі байки, так і важкі моделі, призначені для далеких поїздок. Сюди ж включено мотоцикли з причепами, що мають додаткові конструктивні особливості, які суттєво впливають на їхню маневреність та керування. Водночас трицикли, що мають три колеса, не входять до цієї категорії, вимагаючи отримання додаткового дозволу.

Окремо в цій категорії прав варто відзначити підгрупу A1, призначену для менш потужних байків об’ємом до 125 куб. см і потужністю не більше 11 кВт. Таке обмеження введене для водіїв, які ще не мають досвіду керування важкими моделями, оскільки вони потребують більшої стійкості та контролю. На відміну від A1, повна категорія A відкриває доступ до будь-яких типів мотоциклів, незалежно від їх специфіки та технічних характеристик.

Категорія B

Включає легкові авто, призначені для перевезення людей і невеликих вантажів, з обмеженням маси до 3,5 тонн і місткістю до восьми пасажирів. Водій із таким посвідченням може керувати різними типами ТЗ, включаючи універсали, мінівени і невеликі комерційні фургони. Допускається також наявність причепа за умови, що його маса не досягає 750 кг, тоді як перевищення цього ліміту вимагає відкриття додаткової категорії – йдеться про BE.

У цій же категорії водійських прав є підкатегорія B1, що охоплює квадроцикли і трицикли, призначені для руху дорогами загального користування. На відміну від автомобілів, такі ТЗ мають відкриту конструкцію і вимагають іншого підходу до керування. Важливо враховувати, що підкатегорія B1 поширюється лише на компактний транспорт (не на автомобілі), який можна використовувати як у місті, так і за його межами.

Категорія C

Завдяки цій категорії водійських прав можна керувати вантажними авто масою понад 3,5 тонни. Сюди входять різні типи ТЗ, що використовуються у будівництві, логістиці та комерційних перевезеннях, включаючи самоскиди, фургони, цементовози та рефрижератори. Водій із такими правами може працювати у сфері вантажоперевезень, але не має дозволу на водіння автобусів або великих автопоїздів, якщо їхні причепи перевищують встановлені вагові обмеження.

Тут також варто виділити підкатегорії C1 і C1E для роботи з менш габаритними вантажівками. Група C1 підходить для транспорту масою від 3,5 до 7,5 тонн, який активно використовується для міських перевезень і вирішення невеликих комерційних завдань. Підкатегорія C1E дозволяє буксирувати причепи із загальною масою зчіпки до 12 тонн, а категорія CE повністю охоплює всі вантажні авто з важкими причепами, що є вкрай актуальним для роботи з фурами та магістральними тягачами.

Категорії прав – доступні варіанти та особливості кожного з них

Категорія D

Отримання цієї категорії водійських прав необхідне для керування автобусами, розрахованими на 16 пасажирів і більше. Причому їх тип і габарити значення при цьому не мають. Йдеться про маршрутні й рейсові автобуси, а також транспортні засоби для туристичних перевезень. Водій із такими правами може працювати у сфері пасажирських перевезень, але не має дозволу на керування іншим транспортом, що потребує додаткових документів.

Підкатегорія D1 поширюється на автобуси, розраховані на перевезення 9–16 пасажирів. Такі ТЗ часто використовуються для організованих виїздів невеликих груп і обслуговування корпоративного сектору. Окремо варто відзначити підгрупу D1E, отримання якої необхідне для керування тими ж автобусами, але вже з причепами масою до 750 кг. Категорія DE повністю знімає відповідні обмеження, дозволяючи без додаткових дозволів керувати будь-якими автобусами.

Категорія T

Відкриття цієї категорії водійських прав необхідне для керування тролейбусами й трамваями, що належать до громадського транспорту. Її наявність дозволяє водієві працювати на маршрутах, передбачених міською транспортною системою, але без доступу до автобусів, маршрутних таксі та інших видів пасажирського транспорту, що потребують окремого дозволу.

Ця категорія прав є самостійною і не потребує наявності інших водійських посвідчень. Проте водій може самостійно відкрити додаткові групи (підгрупи), якщо планує керувати різними видами транспорту. При цьому водійське посвідчення такого формату видається лише після підтвердження професійної кваліфікації та проходження відповідного іспиту.

Категорії прав на території Європейського Союзу

Діючі категорії прав в Україні практично повністю відповідають вимогам і нормативам європейських стандартів. Хоча є й винятки, особливої уваги серед яких заслуговують наступні:

  • Дозволяє керувати легким моторизованим транспортом, включаючи дво- та триколісні скутери (мопеди), а також легкі квадроцикли, максимальна швидкість яких обмежена 45 км/год.
  • Це посвідчення водія актуальне для байків з обмеженням потужності до 35 кВт і співвідношенням потужності до маси не більше 0,2 кВт/кг, що робить його оптимальним для тих, хто хоче керувати середньорозмірними мотоциклами.
  • Необхідна для професійних далекобійників, дозволяючи їм керувати великогабаритними вантажівками категорії C з причепами (напівпричепами), вага яких перевищує 750 кг.

Категорії прав – доступні варіанти та особливості кожного з них

Водійські права в Америці

На території США категорії водійських прав, залежно від типу транспорту, мають свою класифікацію. Для звичайних авто, які використовуються приватними особами, передбачені базові дозволи типу Class D (або аналогічні їм для конкретного штату). Їх наявність дозволяє керувати легковими машинами, позашляховиками, кросоверами й невеликими вантажівками без жодних при цьому обмежень.

Мотоциклістам варто задуматися про отримання окремої категорії водійських посвідчень, зазвичай маркованих як Class M. Існують також тимчасові дозволи для нових водіїв і спеціальні права з обмеженнями для молоді. Кожна така група має певні вимоги, дотримання яких, як і видача самих прав, контролюються місцевими департаментами транспортних засобів (DMV) або аналогічними держструктурами (залежно від штату).

Щодо комерційного сектора, то тут використовуються такі водійські категорії:

  • Class A CDL. Призначені для керування транспортними засобами із загальною масою понад 26001 фунт, включаючи причепи важчі за 10000 фунтів.
  • Class B CDL. Дає право керувати окремими категоріями ТЗ вагою понад 26001 фунт, а також автобусами й вантажівками без важких причепів.
  • Class C CDL. Необхідні для транспортних засобів, що перевозять понад 16 пасажирів або небезпечні матеріали, які не підпадають під обмеження класів A і B.

Категорії прав – доступні варіанти та особливості кожного з них

Як отримати права в Україні – основні аспекти

Перш ніж записатися в автошколу, варто визначитися з категорією посвідчення водія та ознайомитися з умовами його отримання. В Україні сьогодні доступно кілька програм, включаючи базові курси для початківців, розширені заняття для підвищення кваліфікації й індивідуальні уроки для водіїв, які бажають покращити свої навички. Заняття проводяться як онлайн, так і очно, залежно від школи, що робить отримання знань максимально зручним і комфортним.

Безпосередньо сама категорія водійських прав відкривається в кілька етапів, а саме:

  • Вивчення теорії. Курс охоплює правила дорожнього руху, основи безпеки, будову автомобіля й надання першої допомоги.
  • Складання теорії в сервісному центрі МВС. Тест складається з 20 питань де допускається не більше 2 помилок.
  • Практичне навчання. Перші заняття проходять на закритому майданчику, після чого учень разом з інструктором виїжджає на дороги загального користування.
  • Складання практичного іспиту. У присутності екзаменатора кандидат має продемонструвати впевнене керування автомобілем і знання ПДР.

Після успішного проходження всіх етапів видається водійське посвідчення, яке дозволяє керувати транспортом відповідної категорії.

Категорії прав – доступні варіанти та особливості кожного з них

Які саме категорії водійських прав відкривати і чому навчатися, кожен визначає самостійно. Благо в Україні для цього створені всі умови, що дозволяє у максимально стислі терміни здійснити заповітну мрію та отримати необхідні «корочки». Хоча все частіше сьогодні виникають ситуації, коли навіть за наявності прав жодних думок про придбання власного транспортного засобу не виникає. І нічого дивного в цьому немає. Адже навіщо вкладатися в купівлю, утримання та обслуговування машини, якщо можна просто взяти її в оренду. Причому з можливістю вибору оптимальної моделі з урахуванням поточних потреб і запитів, оформивши прокат на будь-який період часу без жодних обмежень. До того ж і за ціною він цілком доступний, що робить вибір на його користь по-справжньому виправданим рішенням.

Григорій Проценко
Генеральний керівник

Григорій є засновником і керуючим компанії з оренди автомобілів. Його стратегії спрямовані на допомогу тим, хто тимчасово залишився без авто в Україні. Ми забезпечуємо високий рівень сервісу, комфорту та безпеки, щоб зробити вашу мобільність легкою та зручною.

Заявку успішно надіслано!

080 033 17 28