Зв'язатися з нами
EN RU
UA
UAH
WhatsApp
Viber
Skype
Telegram

Що цікавого ви не знали про Потьомкінські сходи в Одесі?

Що цікавого ви не знали про Потьомкінські сходи в Одесі?

Фото із Потьомкінськими сходами є майже у кожного, хто колись відвідував Одесу. Та мало хто знає, як створювалася споруда та які цікаві факти з нею пов’язані.

Зміст:

  1. Потьомкінські сходи: історія спорудження
  2. Скільки сходинок на Потьомкінських сходах та інші цікавинки про їхню структуру
  3. Потьомкінські сходи та культурне життя

Потьомкінські сходи: історія спорудження

Перший прототип сходів з’явився в далекому 1764 році та з’єднував турецьку фортецю Єні-Дунья з чорноморським узбережжям. Згодом, коли владу на цій території захопила імператриця Катерина II, спуск реконструювався, а одесити мали пересуватися по стежках та вузьких дерев’яних східцях.

Проте у 1825 році виник проєкт, покликаний поєднати центр міста та порт. Він належить італійському зодчому Франческо Боффо. Будівельні роботи розпочалися у 1837 році, а вже 1841-го Потьомкінські сходи були готові.

Місцеві мешканці під час спорудження висміювали новий архітектурний об’єкт, називаючи його недолугою примхою графа Воронцова, яку втілюють лише для того, аби пам’ятник герцогу де Рішельє нарешті міг спуститися до моря. Проте згодом Потьомкінські сходи в Одесі припали до смаку не лише містянам, а й гостям Перлини Чорного моря. Сьогодні кожен охочий може здійснити прокат авто в Одесі та побачити відомий архітектурний витвір на власні очі.

Старовинне зображення, на якому є Потьомкінські сходи

Скільки сходинок на Потьомкінських сходах та інші цікавинки про їхню структуру

Спочатку конструкція являла собою плити сіро-зеленого вапняку, привезеного з Трієсту кораблями. Пласти вклали на дерев’яні опори. Проте згодом не надто витривала гірська порода почала кришитися, тож вже у 1933 році міською владою було прийнято рішення реконструювати Потьомкінські сходи з використанням рожево-сірого граніту та асфальту.

Під час останнього відновлення, яке відбулося у 2017 році, асфальтовані ділянки були замінені гранітними. Про будову пам’ятки є й інші факти, які не слід оминати увагою:

  • 200 одиниць — саме так можна було відповісти на запитання: «Скільки сходинок на Потьомкінських сходах?», якщо його поставили б після відкриття об’єкта. Але згодом для облаштування вулиці Приморської довелося прибрати 8 сходинок. Тож тепер їх 192. Вам доступний прокат машин, тож можете приїхати сюди та перелічити самостійно.
  • Сходи створені перспективно: нижня частина (21,7 м) суттєво більша за верхню (12,5 м). Тож в тих, хто споглядає сходинки згори, складається враження, ніби вони усюди однакової ширини. Якщо ж дивитися знизу, виникає інший візуальний ефект: прольоти є геть непомітними.
  • Для тих, хто не бажає долати таку складну перепону пішки, Потьомкінські сходи доповнено фунікулером, за допомогою якого можна за пару хвилин піднятися чи спуститися.

Національне свято на Потьомкінських сходах

Архітектурне рішення має величний вигляд. Прогулянка східцями — дивовижне враження, яке запам’ятовується назавжди. Проте тепер, коли вам відомо, скільки сходинок на Потьомкінських сходах, можна завчасно вирішити, що більше до вподоби: ходіння ними або поїздка на фунікулері.

Потьомкінські сходи та культурне життя

Національне свято на Потьомкінських сходах

В наш час Потьомкінські сходи використовуються як місце для концертів та кінопоказів. Цю локацію прикрашають до Дня міста та активно відвідують для проведення фотосесій. Вам слід знати, що:

  • Назва споруди змінювалася безліч разів. Бульварні, Гігантські, Рішельєвські, Портові — такі найменування закріплювалися за пам’яткою в різні роки. Та найбільш сталою виявилася назва Потьомкінські — на честь однієї з визначних подій революції 1905 року в Україні — повстання на броненосці «Князь Потьомкін-Таврійський». Офіційно ж ім’я було закріплено лише у 1950-х роках.
  • Під час Одеського міжнародного кінофестивалю, що вшосте пройшов у 2015 році, Потьомкінські сходи отримали від Європейської кіноакадемії статус «Скарб європейської кінокультури».
  • Щорічно в Південній Пальмірі відбувається забіг, під час якого спортсмени мають подолати східці, біжучи вгору. Рекордний час, за який бігуну вдалося це зробити, становить неймовірних 22,8 секунди.
  • Потьомкінські сходи згадувалися у багатьох літературних творах. Наприклад, Жюль Верн у романі «Упертюх Керабан» назвав їх монументальними. Фігурували вони в роботах Олександра Гріна, Івана Нечуя-Левицького та багатьох інших письменників.
  • Спортсмен, якого дуже шанують містяни, Сергій Уточкін, колись спустився Потьомкінськими сходами в Одесі на велосипеді, мотоциклі та автівці.

На щастя, сьогодні такі заходи не проводяться. Проте, щоб дістатися визначної пам’ятки, машина вам все ж знадобиться, бо краще витратити сили на прогулянку сходами, аніж йти до них пішки. Дуже зручно, що для відвідування Потьомкінських сходів в Одесі не треба мати власне авто. Достатньо орендувати його та під’їхати на максимально доступну водіям відстань.

Заявку успішно надіслано!

080 033 17 28