На автошляхах України можна зустріти величезну кількість транспорту із державними номерними знаками. Наявність номеру є обов’язковою незалежно від того, чи є водій власником або він скористався послугою проката авто у Києві чи іншому місті. Як розібратися у приналежності номера машини до певного регіону, і що означають літери та цифри номерного знаку?
Зміст
Перші автономери України державного зразка почали видавати в період з 1992 по 1993 рік, але кодування регіонів України залишалося незмінним. Потрібно було звертати увагу на перші дві цифри, які вказували на приналежність транспортного засобу до певного регіону.
Наступним етапом оновлення номерів став 1995 рік. Ведений у дію стандарт ДСТУ 3650-97 застосовувався до 2004 року, після чого він був замінений принципово новим форматом з прив’язкою номера авто по областях відповідно до ДСТУ 4278:2004. З того часу номерні знаки стали складатися з чотирьох літер і чотирьох цифр, доповнених гербом і прапором України, а також скороченим літерним позначенням міжнародної назви нашої країни – UA.
У розшифровці визначено, що дві літери вказують на приналежність до певної області або адміністративного центру прописки (реєстрації) транспортного засобу, а різноманітні поєднання інших двох літер дозволяють розширити кількість унікальних комбінацій. Наприклад, при прокаті авто в Одесі номерний знак може починатися з літер "ОО".
Слід зазначити, що у номерних знаках використовуються літери, які мають аналоги у латинському алфавіті, тобто А, В, Е, I, К, М, Н, О, Р, С, Т, Х. Таке рішення було ухвалено для того, щоб автомобіль міг за потреби безперешкодно виїжджати за кордон. Для прискорення ідентифікації номера машини по областях можна використовувати відповідні списки або таблиці.
Номери, які можуть використовуватися учасниками дорожнього руху, визначаються категорією транспортного засобу та його характеристиками. Зокрема, за останні десятиріччя певних змін зазнали транзитні номерні знаки з червоним фоном, а також номери для транспорту, що належить Збройним силам України, які виготовляються з білими літерами на чорному тлі. Зазначене поєднання кольорів обране з метою маскування техніки.
Пасажирський транспорт (автобуси, мікроавтобуси) комплектується знаками жовтого кольору з чорними символами. Мототехніка має номери квадратної форми. Що стосується транзитних номерів, то до 2000 року вони мали забарвлення у кольорах національного прапору з написом "транзит" та літерами UA. Після 2000 року вони стали схожими на звичайні номери, тільки з синім фоном, який згодом було змінено на червоний.
Одним з суттєвих нововведень стало те, що при продажу автомобіля номери можна передати новому власнику. У відповідності до нового Державного стандарту іменні автономери стали легітимними. Вони можуть містити унікальні елементи дизайну, зокрема, буквені позначення або символіку. Даний вид номерних знаків реєструється у ДАІ як доповнення до основного автономеру. Він може використовуватися виключно на території України.
В Україні ведено в дію декілька видів автомобільних номерів, що належать до певного виду транспортного засобу:
Номерні знаки для окремих категорій техніки мають певні особливості в залежності від характеристик транспортних засобів:
Багаторазові зміни у кодуваннях, що розпочалися з 1990-х років, призвели до того, що у кожному з регіонів експлуатуються номери кількох форматів. У автознаках, які вводилися в дію з 2004 року по сьогоднішній день, ідентифікація номера машини по областях України завжди проводиться за першою та другою літерами:
Винятком була загальнодержавна серія ІІ, яка не належала до жодного з регіонів, могла доповнюватися кодом 28 і підлягала вилученню з 2006 року.
Якщо номерний знак оформлюється у режимі онлайн, то замість звичної прив’язки номера машини по регіонах України застосовуються літери PD, DI (вказують на реєстрацію через сервіс "Дія"), або DC, ED (реєстрація з використанням електронного кабінету водія). Зазначена норма набула чинності у грудні 2022 року.
Порядковий номер (чотири цифри у межах кожної серії), який отримує транспортний засіб при реєстрації, визначається за порядком зростання. Окремі цифрові комбінації (наприклад, 1111 або 0001) можуть бути надані за визначену плату.
У номерах, що видавалися з 1995 по 2004 роки, у нижньому правому куті містився порядковий номер регіону машини, який був унікальним по різних областях.
Отже, якщо транспортний засіб не був перереєстрований після 2004 року, він може мати номер з наступними поєднаннями літер, які зазначалися після п’яти цифр, а також додатково код області:
Номери, що діяли з 1960 року, мали чорний фон і білі символи: дві цифри, дефіс, ще дві цифри і три букви (перші дві з них позначали приналежність номера машин по областях). З 1980 року для приватного автотранспорту використовувалося поєднання маленької літери, чотирьох цифр і двох великих літер (чорні символи на білому фоні).
Автомобілі, які реєструвалися з 1960 року, можуть мати наступне кодування (автомобильні номери по областях розподіляються з урахуванням букв регіону, що зазначаються після цифр):
Окрім перелічених різновидів авто номерів з розподілом по регіонах, використовується ще декілька категорій знаків без прив’язки до регіону. Зокрема, це стосується транспортних засобів окремих посадових осіб, Міністерства оборони, а також дипломатичних номерних знаків (містять комбінацію літери D і цифр, перші три з яких позначають код країни або міжнародної організації).
Оскільки будь-який, належним чином зареєстрований автомобіль, може без обмежень пересуватися по всій території України, кодування номера машини по регіонам, як правило, не привертає жодної уваги і не має особливого значення.
Якщо у вас немає транспортного засобу, ви можете орендувати його за допомогою нашого сервісу і обрати собі практично будь-який автомобіль на потрібний термін. Ми гарантуємо, що всі наші авто є справними і доглянутими, а також мають номерні знаки затвердженого зразка.
Заявку успішно надіслано!
Зв'язатися з нами
Кpуглосуточний замовлення по телефону +38 067 825 7089
Youtube
Instagram
Facebook