Зв'язатися з нами
EN RU
UA
UAH
WhatsApp
Viber
Skype
Telegram

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Щоб подорожувати великими піщаними дюнами в спеку в пошуках оазисів, необов'язково їхати в Африку чи Азію. Ви можете знайти оазис прямо в українській пустелі Херсонської області.

Розкажемо, як з'явилися Олешківські піски, які є розваги, як дістатися пустелі і назад.

Зміст:

 1. Історія появи української Сахари
 2. Флора та фауна в Олешківських пісках
 3. Розваги в Олешківських пісках
 4. Коли краще їхати до української пустелі
 5. Що взяти з собою для подорожі
 6. Як дістатися до пустелі в Херсоні
 7. Як не заблукати в Олешківських пісках
 8. Екскурсії трьома еко-стежками пустелі в Херсоні
 9. Цікаві факти про українську пустелю

Історія появи української Сахари

Олешківські піски — український національний парк площею 1600 км2, що нагадує справжню пустелю. Херсонські піски знаходяться у південній частині України біля Чорного моря.

Пустеля на Херсонщині — це територія з великою історією. Почнемо з минулих століть і до нашого часу.

11 століття

Раніше тут був густий ліс із різними тваринами. Як кажуть археологи, в 11 столітті тут жили люди і, мабуть, мамонти, останки яких знайшли у херсонських горах.

18-19 століття

Пізніше ліс почали швидко вирубувати. До 18-19 століття на території росла трава та чагарники, які стримували поширення піску.

Згодом ситуація змінилася. Більшу частину зони барон Фальц-Фейн використав для випасу мільйонних стад овець. Вони швидко знищили рослинність і потоки вітру створили нові піщані дюни.

20 століття

Щоб запобігти розповсюдженню піщаної території, у 1950-х роках держава прийняла рішення посадити навколо Олешківських пісків мільйони різних дерев. Площа штучно посадженого лісу становила понад 1000 км2. У цих лісах облаштували дослідницький центр та лісове господарство для підтримання порядку у національному парку України.

21 століття

У 2010 року Україна визнала територію Олешківських пісків національним парком, який складається з піщаних ділянок та штучно посадженого лісу.

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Флора та фауна в українській Сахарі

Місцевість української пустелі по-своєму унікальна та різноманітна. Штучний ліс навколо пустелі в Херсоні занесений до книги рекордів Гіннеса, оскільки визнаний найбільшим лісом, посадженим людьми.

Природа

У парку ростуть масиви берез та короткоголові васильки, занесені до Червоної книги України. Навколо парку в лісі росте сосна, акація та тополя, які стримують поширення пісків та прикрашають місцевість.

Оазис в українській пустелі! Подорожуючи еко-тропами парку, ви зустрінете оазис із соснового гаю. У ньому знаходяться повноводні озера і прісноводне озеро, глибина якого становить 400 метрів.

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Тварини

В Олешківських пісках живе багато різних хижаків, парнокопитних, комах, птахів, гризунів та земноводних істот. Подорожуючи українською пустелею, ви зустрінете:

 • вовків, лисиць, тушканчиків, диких кабанів, зайців, жаб;
 • комах, рідкісних видів павуків, змій та ящірок;
 • соколів, куріпок, фазанів та інших птахів.

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Погода

У Херсонській пустелі переважає континентальний клімат. Влітку температура коливається від 30 до 45°C. Максимальна зафіксована температура піску – 77°C.

Атмосферні опади не перевищують 200 мм, а злив тут майже не буває, тому що краплі швидко випаровуються через розпеченого від піску повітря.

Захоплюючі маршрути та мальовничі ландшафти зробили українську пустелю одним із найкращих туристичних місць у Херсонській області. Щороку сюди приїжджають тисячі туристів з усієї України. Щоб комфортно подорожувати Олешківськими пісками, ви можете замовити оренду комфортного позашляховика в Запоріжжі.

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Розваги в Олешківських пісках

В Олешківських пісках з цікавістю проведуть час дорослі та діти. Аксесуари для подорожі можна взяти з собою або замовити в парку. До розваг може входити:

 • Катання на позашляховиках, квадроциклах, сноубордах та тарілках по піщаним барханам.
 • Подорож мальовничими еко-тропами.
 • Будівництво піщаних замків.
 • Відпочинок з мангалом та наметами, фотосесії, спортивні тренування.
 • Спостереження за зірками вночі — тут вони особливо гарні.

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Коли краще їхати до української пустелі

Влітку їхати в херсонську пустелю не рекомендується через спеку та сухість. Але якщо ви вже запланували поїхати влітку, то вибирайтеся рано-вранці або пізно ввечері. Так ви не потрапите в розпал дня під палючим сонцем.

Оптимальний час для подорожей – кінець весни. У цей час року сонце не таке пекуче, тому ви зможете насолодитися подорожжю, не згорівши на сонці.

Що взяти з собою для подорожі

Щоб подорож була максимально комфортною, візьміть із собою:

 • Одяг: зручне взуття, одяг з довгим рукавом, головний убір та сонцезахисні окуляри.
 • Їжу: легке перекушування, воду.
 • Аптечку: засоби першої медичної допомоги та крем від засмаги.
 • Техніку: заряджені телефони та фотоапарати — у пустелі багато мальовничих місць, про які потім вам буде приємно згадувати.

Орієнтуйтеся на пору року. Якщо ви плануєте їхати взимку, то візьміть більше теплого одягу. Якщо влітку більше води.

Як дістатися до пустелі в Херсоні

Олешківські піски знаходяться за 30 кілометрів від Херсона. Спочатку доїдьте до будівлі адміністрації парку, щоб зібрати спорядження та побудувати маршрут подорожі.

Примітка. Добиратися бажано на особистому чи орендованому транспорті, оскільки громадський не доїжджає до призначення.

По пустелі безпечніше і комфортніше пересуватися на позашляховому автомобілі. Він допоможе подолати бездоріжжя та забезпечить комфортну подорож гарними місцями національної пустелі України. Насолодитися захоплюючою подорожжю українською Сахарою допоможе прокат авто в Одесі подобово.

Українська пустеля в Херсоні — Олешківські піски: історія появи, розваги, як дістатися

Як не заблукати в херсонських пісках

Подорож парком пройде більш комфортно, якщо його відвідувати з екскурсоводом, гідом або співробітником парку. Так ви не заблукаєте в просторах пісків, в яких мешкають різні небезпечні тварини та комахи.

Час відвідин. Щоб не постраждати від сонячних ударів та опіків від піску, розпеченого вдень до 70°C, у парку встановлені обмеження на час відвідування: 05:00–10:00 та 19:00–22:00.

Екскурсії трьома еко-тропами української пустелі

У національному парку України розроблено три еко-стежки для туристів. Еко-стежки розроблені на безпечній та найцікавішій місцевості. Усі маршрути еко-троп відзначені спеціальними знаками, щоб відвідувачі парку не заблукали, самостійно подорожуючи Олешківськими пісками.

Еко-стежка «Олешківська пустеля»

Місцевість стежки унікальна своєю височиною пісків, з яких відкривається захоплюючий панорамний краєвид на багато кілометрів української пустелі.

 • Протяжність стежки: 2200 км.
 • Маршрут: кільцевий.
 • Зупинки: 4.
 • Час подолання: 2-2,5 години.

Еко-стежка «Дивний світ Олешківських пісків»

Цей маршрут схожий на перший, але має відмінності по флорі та фауні.

 • Протяжність стежки: 2200 км.
 • Маршрут: потрібно рухатися за спеціальними знаками.
 • Зупинки: 8.
 • Час подолання: 3:00.

Еко-стежка «Березовий гай»

Третя стежка заслуговує на увагу за наявність доісторичного оазису, вздовж якого проходить еко-стежка. Проїжджаючи маршрут, ви зустрінете невеликі гаї з різних видів дерев, дикі луки, озера та болота.

 • Протяжність стежки: 2350 км.
 • Маршрут: кільцевий.
 • Зупинки: 8.
 • Час подолання: 2,5 години.

На трьох еко-стежках ви зустрінете багато цікавих місць та зон відпочинку:

 1. Зони відпочинку з піщаних пагорбів, соснових та березових гаїв. У цих зонах можна поставити намет, розпалити багаття, відпочити в облаштованій альтанці та сходити в санвузол.
 2. Поля з ароматних трав, у яких ви зустрінете різних тварин: собак, єнотів, зайців, їжаків та ящірок.
 3. Зелене озеро, в якому росте очерет та осока. Біля озера живуть куріпки, фазани, змії, ящірки та інша живність.
 4. Нори в степах та піщаних пагорбах, у яких мешкають звичайні лисиці.

Цікаві факти про херсонські піски

Є багато цікавих фактів про пустелю на Херсонщині. Основні факти:

 • Посвята козаків. Як свідчить легенда, на території пустелі у Херсоні козаки присвятили Івана Сірка. У пустелі він прожив місяць без їжі та води.
 • Військовий полігон. У 1950-х роках одну із зон Олешківських пісків використовували для випробувань військової авіації. Наразі вона закрита для туристів і доступні лише безпечні для життя еко-стежки.
 • Металошукачі. У 1990-х роках на території херсонських пісків, де випробовували військову авіацію, металошукачі знайшли безліч бомб та снарядів.

Олешківські піски — мальовниче місце в Україні з цікавою історією, завдовжки у багато століть. На території парку ви можете вивчити незвичайну флору та фауну, покататися на квадроциклах та сноубордах, а також насолодитися відпочинком на мальовничих краєвидах української пустелі. Щоб подорож Олешківськими пісками запам'яталася позитивно, пропонуємо подобово орендувати комфортний позашляховик у Миколаєві.

Заявку успішно надіслано!

+38 067 825 7089